AFRX24-MFT-S - 24V Spring Return, 180 in-lb, Modulating Motor Actuator
SKU: AFRX24-MFT-S
In Stock: 4 available
Email a co-worker
More about this product
For fail-safe, modulating control of dampers in HVAC systems. Actuator sizing should be done in accordance with the damper manufacturer's specifications. The actuator is mounted directly to a damper shaft up to 1.05" in diameter by means of its universal clamp. A crank arm and several mounting brackets are available for applications where the actuator cannot be direct coupled to the damper shaft. The actuator operates in response to a DC 2...10 V or, with the addition of a 500 ohm resistor, a 4...20 mA control input from an electronic controller or positioner. A DC 2...10 V feedback signal is provided for position indication.
Details:
  • Spring return damper actuator
  • Dual auxiliary switch
  • Nominal voltage: 24V AC/VDC
  • Power Consumption (Holding): 3 W
  • Power Consumption (Running): 7.5 W
  • Nominal frequency: 50/60 Hz
  • Torque: 180 in-lb (20 Nm)