ZONE24NO - 24V, Spring Return, Normally Closed, Zone Actuator
SKU: ZONE24NO
In Stock: 58 available
Email a co-worker
More about this product
This valve is typically used on fan coil units, baseboards or other hydronic applications where fail safe operation on 2-wire control is required. This valve is suitable for use in a hydronic system with variable or constant flow. This valve is designed to fit in compact areas where on/off or control is required using 24 VAC or 120 VAC.
Details:
  • Valve Body Details:
  • Connection type: screwed
  • Connection size: 3/4" FNPT
  • Body pressure rating: 300 PSI
  • Close-off pressure: 25 PSI
  • Fluid temperature range (water): 32° to 212° F (0° to 100° C)
  • On/Off diverting flow
  • 3-way flow pattern
  • 5 Cv
  • Forged brass body
  • Actuator Details:
  • Voltage: 24V/120V
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Power requirements: 6.5W, 7A